Начин на приготвяне
В повечето заведения ястията в сач с много съставки предварително се готвят на тиган и чак тогава се прехвърлят в глинения съд. Готвенето в сач изисква повече технологично време, но пък вкусът на ястието е несравним и на трапезата изглежда доста атрактивно.
Именно готвенето директно в сач искам да презентирам.
Подготовката за употреба на сача е абсолютно задължителна(в нета има много инфо), но аз ще акцентирам по-конкретно на готвенето в него на котлон. Имайте предвид, че новите керамични и индукционни котлони не са подходящи!
Добре е месата да бъдат предварително нарязани и мариновани за поне 2-3 часа.
За тази цел си направете марината от сол черен и червен пипер, чубрица, соев сос, червено вино и олио в една купичка. Разбъркайте съставките добре.
Свинското контрафиле нарежете на тънки филийки с дебелина до 1 см.
Пилешкото филе може да е на парчета с малко по-голяма дебелина.
Намажете добре месата с марината и ги оставете (не в хладилник! ) да се овкусят.
Карначето нарежете на по-малки парчета, навийте на спирала и забодете всяко с клечка за зъби.Намазнете ги с олио добре.
Кебапчетата също трябва да намазните предварително добре, за да не залепнат на сача.
Обелете картофите и ги сложете в подсолена вода да се сварят. Не трябва да се преваряват! Като изстинат нарежете на половинки.
Подгответе замразеното броколи в една купичка. То трябва да се задуши за 2-3 мин в микровълновата в самия край на готвенето на сача.
Сложете студения сач върху студен котлон(плоча) и включете да загрява. Знайте че това ще отнеме доста време!
Докато чакате, подгответе зеленчуците.
Обелете лука и го нарежете на дебели полумесеци.
Гъбите измийте под течаща вода и нарежете заедно с пънчетата на четвъртинки.
Морковите, обелете, разрежете всеки по дължина и после на (не много дебели) полумесеци.
Когато сачът е много добре загрят, сложете масло и олио. Имайте предвид че, когато се готви на котлон, глинения съд е най-много загрят в центъра, а по края не чак толкова много.
Изпържете най-напред карначатата и кебапчетата. Използвайте дървена щипка и шпатула. Отделете ги от сача.
Поставете свинското месо да се готви в средата на сача. Като се позачерви от едната страна, обърнете и на другата. Когато е вече сготвено, преместете от центъра в краищата на съда.
След свинското идва ред на пилешкото. Гответе винаги в центъра на сача! Когато и пилешкото е стотвено, преместете парчетата месо в краищата, в кръг - така центърът на сача е освободен за морковите.
Морковите гответе, но оставете една идея по-твърди. Прехвърлете и тях в края на сача.
В средата на глинения съд сложете нарязаните на четвъртинки гъби. Когато се позапържат и омекнат, добавете и лука към тях. След като и той поомекне леко, идва моментът, в който да смесите месото и зеленчуците да се доготвят заедно. Изсипете и останалата марината от месото. Бъркайте от време на време.
Прибавете варените картофи, кебапчетата и карначетата десет минути преди да махнете сача от котлона. Разпределете ги в съда преди сервиране. В самия край на готвенето добавете розичките броколи към ястието, да се овкусят добре, и също ги разпределете, както ви харесва.
В самия център на сача сложете топката бурата, а моцарелата настържете на едро ренде отгоре. Буратата ще се разстопи и ще предаде на сосчето плътност и вкус.
Спрете котлона.
Декорирайте вашия комбиниран сач с резени домат, поставете на стойка или дървена дъска и сервирайте веднага, още готвещ се!
Домашната питка и хубавото вино към комбиниран сач за Трифон Зарезан са извън кадър, но са от важност на трапезата на празника.
Наздраве!