Начин на приготвяне
Отделяме си един по един листовете на зелето. Подготвяме си ги за направата на сармички. На листата махаме горната жилка и твърдата част към кочана. Ако са големи листа си оформяме от всеки листа два по-малки.
Моето зеле не е прекалено солено, ако вашето е по-соленичко можете за кратко да сложите листата в голяма купа с вода да им се махне соленият вкус. На котлона слагаме тенджерка с малко мазнина да се сгорещи. Намачкваме свинската кайма и я слагаме вътре да се задуши.
С дървена лъжица намачкваме. Нарязваме мазничък свински бекон на малки кубчета и го слагаме при каймата. Като се задуши слагаме ориза и още малко запържваме. Трябва да стане на трохи, а оризът да е прозрачен.
Докато задушаваме слагаме чубрица, червен пипер и черен пипер на вкус. Добавяме и много малко сол. Овкусете с червен, черен пипер, сол и чубрица. Добавяме водата и оставяме да поври сместа. Разтваряме едно по едно нарязаните листа и слагаме от сместа и завиваме сармичките.
На дъното на гювеч /глинен/ слагаме две големи листа за да го покрие. Редим ред сармички една до друга. Свинското месо го режем на пържолки. Върху дъска за рязане слагаме една по една пържолките, покрити с фолио и го начукваме с чукче. След това ги овкусяваме от всички страни със сол, черен пипер и чубрица. Като ги овкусим натриваме добре.
В тиган на котлона слагаме 6-7 с.л. олио да се сгорещи. Нареждаме 3 от пържолките и ги запечатваме от двете страни. После слагаме и другите, но не ги запържваме, а само леко запечатваме, за да не ги слагаме сурови в гювеча.
Редуваме сармички и пържолки. При мен сармичките като количество са повече. След като наредим наливаме вода и слагаме капака. Слагаме гювеча в студена фурна. Печем на 250 градуса. В началото и после намаляваме на 160 градуса. Печем дълго около 4 ½ часа. Като се опече хапваме с вино. Да ви е сладко!
Сармичките и свинските пържолки в гювеч на фурна са много вкусни.