Начин на приготвяне
Бобът се накисва предната вечер във вода за 1 нощ. След това се сварява по обичания начин до готовност на зърната. Изцежда се.
Замесва се тесто и се оставя да втаса на стайна температура.
Гъбите се обелват отгоре, нарязват се на по-големи четвъртини и се задушават в мазнина. Посоляват се със сол и черен пипер. Изваждат се.
В същия, но избърсан тиган, с нова мазнина се задушават наситнените зеленчуци, морковите и целината на кубчета, а лукът на полумесеци. Добавят се към боба, овкусява с джоджен, магданоз и малко олио.
В гювече се нарежда слой боб, отгоре гъби, отново боб и т.н. като се завършва с боб. Добавя се на всяко гювече по една суха чушчица. По желание на всяко гювече може да се добави и по половин с.л. доматен сок.
Готовото тесто се дели на топки според броя на гювечетата. Разплесква се на питка и се залепя отгоре като капаче.
Запича се в гореща фурна, докато се зачерви тестото, около 30 минути.
Изважда се, оставя се за 10 минути и се поднася, като всеки си отчупва парче от тестото на своето гювече. То замества хляба.
Бобената фантазия в гювечета е готова.
Източник: Сладко и солено
Забележка: Не вярвах при приготвянето на тези гювечета колко вкусно може да се получи с това запечено тесто. Прекрасна рецепта!
Затрудних се с поставянето и залепването на тестото, но при малко упоритост се получава точно като капаче. Помогнах си с точилката. Крехко тесто и едновременно и хрупкаво.
Само като съвет, гъбите никога не ги измивам с вода. Променя им се вкуса, поемат вода. По принцип ги обелвам, но ако имам притеснения за чистотата им ги избърсвам отгоре с влажна домакинска хартия. Пънчетата винаги ги отстранявам.