Начин на приготвяне
Фурна - 170 градуса
Форми дълбоки, намаслени - може и хартиени.
В купичка се слага маята с 1 с. л. захар и 50 мл топло мляко. Млякото трябва да е с температура 37 градуса. Разбърква се и се оставя да шупне за около 15 мин.
Останалото затоплено мляко се смесва със 100 г брашно, 1 ч.л. захар и се разбърква с дървена лъжица или пластмасова шпатула. Добавя се към шупналата мая, разбърква се, покрива се с фолио и се оставя да втаса за 1 час. Яйцата се разделят.
Жълтъците, солта, ваниловата захар и останалата захар се разбиват с телена бъркалка.
Белтъците се разбиват на сняг.
Втасалата закваска се разбърква и се прибавя към жълтъците и на части се добавят и белтъците. Работи се с дървена лъжица/шпатула.
На порции се прибавя брашното, и на порции мекото масло. Измесва се тесто. За да е по-леко измесването, може ръцете да се натопяват много леко в олио.
Тестото трябва да е меко, еластично и да не лепи по ръцете. Оформя се топка, прехвърля се в намаслена с масло купа, много леко се обръща един - два пъти в купата и се оставя да втаса за най-малко 3 часа.
След като е утроило обема си се натиска с ръце по средата за да се изкара въздуха и се премесва леко в самата купа. Покрива се с фолио и се оставя за 1 нощ на хладно /хладилник.
В купа се поставят стафидите с 1 с. л. брашно, разбъркват се, добавят се и кандираните плодове. Добавят се към окончателно втасалото тесто.
Намасляват се формите, ако са метални, без хартиените. Тестото се дели на 3 равни части, измерват се на кантарче, оформят се топки и се поставят във формите не повече от половината от обема на формата. Оставят се да втасат за около 60 минути или докато се вдигнат почти до края на формата.
Жълтъкът се разбива с водата и се намазват козуначетата. Пече се на 180 градуса и щом се зачервят отгоре градусите се намаляват до 160, покриват се с алуминиево фолио за още около 60 до 90 минути или до суха клечка.
Фурната се изключва и козунаците се оставят вътре за още 30 мин. Изваждат се и се охлаждат върху решетка.
ГЛАЗУРА
В купа с телена бъркалка се разпенва белтъкът и се прибавя по-малко от пудрата захар, разбърква се до гъста каша. Добавят се и капки лимонов сок, но много внимателно.
Глазурата се изсипва в средата на козуначетата и се оставя да се стече. Украсата е задължителна. Оставя се да засъхне напълно на стайна температура.
Куличът по старинна рецепта е готов.