Начин на приготвяне
Хубаво е да оставим всички продукти за няколко минути на стайна температура. В рецептата умишлено не съм използвала мляко и яйца, тъй като Никулден попада в Коледните пости, но не пречи да се добави при замесването едно яйце, а водата да се замести с мляко.
Разтваряме маята във водата заедно със захарта и щипка брашно. Покриваме с кърпа за няколко минути, за да може да се активира маята.
Хубаво е да изберете голям съд за замесване, за да ви е по-удобно след това. Пресяваме брашното със солта два пъти. От всички продукти се замесва меко и гладко тесто.
Аз оставям тестото да втаса в голям найлонов плик, който завързвам добре за да не влиза въздух, но можете и просто да покриете с кърпа.
Тайната на сполучливите печива е във втасването, затова си отделете достатъчно време. Аз използвам системата на тройно втасване - до удвояване на обема; след оформяне и след намазване с яйце. В случая готовата питка се намазва с малко зехтин.
Втасалото тесто разделям на две части - една основна по-голяма и една за декорация, опашка и хриле.
От голямата част оформяме рибка - яйцевидна форма, с разрез за уста. Люспите може да изрежете с формичка за сладки или по-малка чашка.
За да не се разпаднат след поставянето, намазваме люспите с мъничко вода. От останалото тесто правим хриле и опашка, като тук всеки може да експериментира от към форми и идеи. Оставяме рибката да втаса и намазваме с малко зехтин или смес от захар и вода.
Печем питката за около 25 минути на 180-190 градуса.
Никулденският хляб е готов.
Коментари