Начин на приготвяне
Измиваме добре котлетите и ги оглеждаме за пропусната някъде непочистена люспа. Потапяме рибата в купа със студена вода и кубчета лед за около 15 мин, докато рибата се изстуди и втвърди.
През това време смесваме съставките за панировката в здрав найлонов плик.
Отцеждаме и подсушаваме добре рибата. Тя се пуска на порции в плика, разтръсква се добре, за да поеме от сухите съставки, и се изважда. Изтупва се от излишната панировка.
В тиган с нагорещена мазнина (180 градуса) пускаме коричка хляб, за да проверим температурата.
Рибата се пържи на порции и никога в голямо количество, защото температурата в тигана ще спадне и рибата ще стане мазна и мека.
NB:Ако спазвате правилото да не покривате повече от половината от повърхността на тигана с риба, резултатът ще е отличен.
Когато се зачерви от едната страна, рибата се обръща от другата. Когато е готова, се променя звукът при пърженето. Рибата не бива да се препържва, защото повърхностният слой изгаря и се провалят вкусовите ѝ качества.
След като котлетите се зачервят и добият приятен златист загар, ги слагаме да се отцедят върху метална решетка, под която е постлана кухненска хартия. Така ще остане с приятна хрупкава коричка, а върху хартията ще се запари.
Ако загреете предварително фурната на 50°С, ще може в нея да съхраните изпържената риба топла, докато приготвите соса и сервирате чиниите.
Сосът приготвям много бързо, като накисвам хляба във вода, докато омекне. Ореховите ядки съм накиснала от вечерта, измивам ги отново и заедно с леко отцедената среда поставям в пасатор. Прибавям и скилидките чесън, солта и мазнината. Пасирам до хомогенна консистенция.
Ако сосът ви стане по-рядък, добавете малко галета, а ако стане по-гъст - още малко вода.
Сервираме рибата топла, полята със соса. Поръсваме за контраст с малко запечени сусамови семена и аранжираме с резенчета от маслини.
Съвет: Този вид риба купувайте прясно уловен, български, от оторизирани рибни магазини и аквариуми, а за по-сигурно от рибни стопанства.